Wczytuję dane...

6 mitów dotyczących jogi

6 mitów dotyczących jogi

We wszystkich nas drzemie iskierka boskości. Joga roznieca ją w jasny płomie

 

B.K.S. Iyengar

 

Stereotypom mówimy: „NIE”

 

Kiedy ludzie myślą o jodze, często wyobrażają sobie ludzi w pozycji do góry nogami bądź zen w fantazyjnym studiu, na kolorowych matach. Cóż, te stereotypy nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Wielu ludzi trzyma się z dala od jogi z obawy, że to nie dla nich. Martwią się, że nie będą w stanie wygiąć nóg we właściwy sposób, albo połamią się bez skarpetek antypoślizgowych lub nie posiadają innych, pożądanych umiejętności. Nie bez powodu tak wielu ludzi praktykuje tą filozofię. I Ty możesz też być jednym z nich. W sieci krąży mnóstwo mitów o jodze.

 

Jeśli zastanawiałeś się nad wypróbowaniem tej praktyki, nie powój, by te błędne wyobrażenia Cię powstrzymały.

 

Mity, które skutecznie niszczą wizerunek jogi

 

Istnieje wiele rodzajów praktyk jogi i na pewno nie musisz być ekspertem w każdej z nich. Chociaż imponujące zdjęcia na portalach społecznościowych mogą Cię nieco zdemobilizować, joga nie polega tylko na robieniu szpagatów, doskonaleniu oddechu czy wyciskaniu z siebie siódmych potów. Kiedy już te podstawowe wątpliwości wyjdą Ci z głowy, możesz być zaskoczony tym, jak dobrze joga może pasować do Twojego życia. Oto sześć mitów o jodze, w które nie powinieneś wierzyć.

 


    1. Joga jest tylko dla giętkich ludzi

 

Wielu ludzi obawia się jogi, ponieważ obawiają się, że są niewystarczająco giętcy, by ją praktykować. To zaskakujące, jak wiele osób ma takie błędne wyobrażenie, ale w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie. Nie musimy być giętcy, by uprawiać jogę – robimy to, by stać się giętkimi! Interesujące jest również to, że to nie sztywne ciała są najbardziej narażone na urazy, ale ciała elastyczne, które mają tendencję do opierania się na swoich stawach.

 


    1. Joga to „zabawa” dla kobiet

 

A prawdziwi mężczyźni ćwiczą wyłącznie z obciążeniem… Jednym z największych mitów o jodze jest to, że jest ona przeznaczona tylko dla kobiet. To największe oszustwo w historii. Joga faktycznie została zapoczątkowana jako męska praktyka i dopiero w dzisiejszych czasach została zdominowana przez kobiety. Joga może być równie korzystna, jeśli nie bardziej, dla mężczyzn. Jednak coraz więcej mężczyzn pojawia się ostatnio na zajęciach. Czasami jest nawet więcej mężczyzn niż kobiet! Mężczyźni mogą być naturalnie mniej giętcy, więc joga jest dla nich absolutnie korzystna. Ta dodatkowa elastyczność może pomóc panom (i oczywiście również paniom) w każdym innym rodzaju treningu. Nie musisz znać się na paskach do jogi,  kostkach, czy innych dodatkach. Możesz biec szybciej i podnosić więcej ciężarów – a dzięki jodze, wszystko to z obniżonym ryzykiem urazów.

 


    1. Joga to sport dla bogaczy

 

Wielu ludzi uważa, że joga i sprzęt  do ćwiczeń, jest zbyt drogi lub jest poza ich zasięgiem. Chociaż niektóre studia mogą znacząco obciążyć naszą kieszeń, istnieje wiele sposobów na włączenie praktyki jogi, bez konieczności wykupienia kosztownego członkostwa lub drogiego sprzętu. Jest mnóstwo darmowych zasobów online do uprawiania jogi. Nie musisz iść na zajęcia w fantastycznym klubie. Możesz równie dobrze wybrać książkę, która nakreśla niektóre z podstawowych pozycji i ćwiczyć je w domu na dywanie. Dodatkowo, wiele miast w Polsce wspiera miejsca (sale treningowe) dofinansowaniem do otwartych zajęć, tak by były bezpłatne lub w przystępnej cenie dla lokalnych mieszkańców.

 


    1. Joga to nie trening – to rozrywka

 

Jeśli jesteś kimś, kto obawia się, że praktykując jogę, nie osiągnie potrzebnego sobie poziomu aktywności fizycznej, najprawdopodobniej nigdy w życiu nie uczestniczyłeś w dobrych zajęciach. Przy tak wielu dostępnych typach zajęć, może być trudno wybrać, który z nich jest odpowiedni dla Ciebie. Zarówno zajęcia Power Yogi, jak i Buti Jogi dadzą Ci to, czego być może szukasz. Należy również pamiętać, że większość nauczycieli jest bardziej niż szczęśliwa, gdy wzmacniasz pozy w klasach. Czujesz się silny? Dorzuć trochę pompek do przepływów.

 


    1. Joga jest tylko dla w pełni sprawnych fizycznie

 

Istnieje wiele stylów jogi, a ogromnym obszarem jogi jest joga na urazy i przewlekłe choroby. Lekarze regularnie zalecają jogę na pewne urazy, takie jak ból w dolnej części pleców. Po prostu upewnij się, że znajdziesz odpowiedni dla Ciebie plan zajęć. Vinjasa joga nie jest najlepszym pomysłem, jeśli cierpisz na wysokie ciśnienie krwi. Jeśli szukasz czegoś, aby schudnąć i zwiększyć częstotliwość akcji serca, praktyka regeneracyjna może nie być najlepszym wyborem. Jednak na pewno znajdziesz coś dla siebie.  

 


    1. W jodze chodzi tylko o wyszukane pozy

 

Joga nie polega wyłącznie na staniu na głowie lub stawianiu stopy nad głową. Chociaż osiąganie nowych pozycji może być częścią ekscytacji jogą, nie jest to jej cały obraz. Każdy przychodzi na jogę z różnych powodów, z różnym sprzętem. Dla jednych mogą to być szalone pozy, ale dla innych może to być kwestia oddechu, spowolnienia, rozciągnięcia, zdobycia siły itp. Fajną rzeczą w jodze jest to, że możesz zrobić to co chcesz. Nie ma znaczenia, co robią inni i z jakiej marki mają maty. Chodzi o Ciebie, twoje ciało i umysł.

 

Nie pozwól, aby te powszechne mity o jodze przeszkodziły Ci w jej wypróbowaniu. Wiedz, że jest ona dobra nie tylko dla Twojego ciała, ale również dla ducha.

 

Powodzenia!