Wczytuję dane...

Skąd wiedzieć, czy naprawdę spalam tłuszcz?

Skąd wiedzieć, czy naprawdę spalam tłuszcz?

SKĄD WIEDZIEĆ CZY NA PRAWDĘ SPALASZ TŁUSZCZ?

Starasz się stracić na wadze? Szukasz kalkulatorów spalania kalorii, suplementów, ćwiczeń i innych sposobów? Niewiele jest wtedy ważniejsze niż widzieć, jak spadają kilogramy na twojej wadze. Niestety, wielu ćwiczących, którym udało się stracić parę kilo, po treningu straciło coś więcej. Przy okazji, wraz z tkanką tłuszczową, tracili też masę mięśniową.

To ważne, bo mięśnie są nie tylko kluczowe do wykonywania codziennych czynności (nosimy zakupy, przekładamy ciężkie torby lub kartony). Są też ważną, bardzo aktywną tkanką w naszym metabolizmie. To znaczy, że spalają w spoczynku więcej kalorii niż tłuszczu. Dlatego zachowanie beztłuszczowej masy mięśniowej, na rozsądnym poziomie, pozwala utrzymać wskaźnik przemiany materii (ilość kalorii spalanych przez organizm w spoczynku) w normie. Pomoże to efektywniej zgubić tkankę tłuszczową, w dłuższej perspektywie czasu.

Skąd więc wiadomo, kiedy spalasz tłuszcz, a kiedy tracisz masę mięśniową? Zamiast sięgać po chemię do spalania kalorii, warto się o tym przekonać na kilka sposobów:

SPALASZ KALORIE GŁÓWNIE PRZEZ ĆWICZENIA KARDIO

Jednym z najlepszych sposobów, by sprawdzić, czy spalasz tkankę tłuszczową, czy mięśniową, jest spojrzenie na swój plan ćwiczeń. Być może żmudnie ćwiczysz na sprzęcie kardio (bieżnie, orbitreki, rowerki, wioślarze, itd.). Jednak bez treningu siłowego, bardzo prawdopodobne, że kilogramy, które tracisz to w około 50% mięśnie, a w 50% tłuszcz. Choć będziesz też tracić nieco wody.

Zakładając, że walczysz z nadwagą i chcesz zachować swoje mięśnie, staraj się podnosić ciężary przynajmniej dwa razy w tygodniu. Ćwicz wszystkie duże grupy mięśni (np. pośladkowe, czworogłowe uda, ścięgna podkolanowe, plecy i klatkę piersiową). Gdy używasz tych mięśni aktywujesz dodatkowe włókna mięśniowe i zyskujesz lepszy efekt tańszym kosztem twojej energii. Innymi słowy, kładź nacisk na większe grupy mięśniowe, kosztem mniejszych (takich jak biceps czy triceps). Skutkuje to większym spalaniem kalorii — zarówno w czasie treningu, jak i po jego zakończeniu.

MASZ NISKI POZIOM ENERGII

Tracisz mięśnie zamiast tłuszczu, jeśli czujesz większy poziom zmęczenia niż zazwyczaj lub łatwo się męczysz w przy czynności, które normalnie cię nie męczą.

Jednak poziom energii jako wskaźnika do badania, czy tracisz tłuszcz, czy mięśnie, nie jest prosty w użyciu. Jest wiele innych czynników, które mogą wpływać na twój poziom energii, w tym sen, dieta, lekarstwa. Dlatego warto wziąć pod uwagę również inne wskaźniki (jak te wymienione powyżej).

WIDZISZ POSTĘP SPALANIA NA ZDJĘCIACH

Prostszym, choć subiektywnym sposobem stwierdzenia, czy spalasz tłuszcz, czy tracisz tkankę mięśniową, jest fotografowanie siebie co 2–4 tygodnie. Sprawdź, czy widzisz jakieś wzory lub tendencje dotyczące zmian w Twoim ciele. Jeśli spalasz tylko tłuszcz, prawdopodobnie zauważysz węższą talię i biodra, a reszta ciała stanie się zgrabniejsza. Na przykład, osoba ważąca około 54 kg z 22% tłuszczu w organizmie, będzie miała sylwetkę, krągłości i będzie smukła. Ta sama osoba ważąca około 54 kg z 35% tłuszczu w organizmie, będzie wyglądała na szerszą i bardziej niezgrabną. Pamiętaj, że zmiany, które zaobserwujesz zależą również od tego, gdzie w twoim ciele tłuszcz ma tendencje do odkładania się.

Postaraj się robić zdjęcia postępów w mniej więcej stałej porze, w tych samych ubraniach, przy tym samym oświetleniu. Rób zdjęcia z przodu i z boku w bieliźnie. Możesz je zachować w albumie na telefonie, by śledzić postępy.

Powodzenia!