Wczytuję dane...

5 powodów by zamienić siłownię na trening domowy

5 powodów by zamienić siłownię na trening domowy

Spójrzmy prawdzie w oczy - ćwiczenia w domu często mają złą reputację. Ale jeśli weźmiesz pod uwagę, że połowa czasu jaki przeznaczasz na aktywność na treningach to tylko dostanie się na siłownię, pocenie się w domu zaczyna wydawać się całkiem pociągające. Ponadto, istnieje wiele korzyści z treningu w salonie lub garażu, to m.in. czas, pieniądze i twoja prywatność.

 W tym artykule przeczytasz:

  Jakie są zalety ćwiczeń w domu?

  • Co zrobić, by trening w domu był dla ciebie wygodny?
  • Jaki jest wpływ ćwiczeń u siebie, na twoich najbliższych? 
  1.  Nie czekasz

W domu twoje treningi są tylko dla ciebie. Możesz wykonać każde ćwiczenie, które chcesz i kiedy tylko chcesz. Nie ma czekania, aż ktoś inny skończy ćwiczyć i zwolni potrzebne przyrządy. Ponadto, wiele profesjonalnych sprzętów, jak: mata do jogi, guma oporowa, czy piłka gimnastyczna, można zamienić tańszym sprzętem do użytku domowego, który zajmuje mało miejsca.

Możesz wg własnego gustu dobrać drobne akcesoria fitness, jak: taśmy do ćwiczeń TRX, ciężarki, hantle lub skakanka, czy własny step. Wybierając je samodzielnie masz wpływ na ich formę, kolor. Na pewno będą lepiej dostosowane do twoich indywidualnych potrzeb oraz dadzą ci więcej radości z ćwiczeń lub zachęca twoich bliskich.

Sprzęt na siłowni, jego drobne wady, mogą rozpraszać twoją uwagę. Do tego dochodzi istotny czas oczekiwania. Tymczasem, praca nad formą w domu, piwnicy, czy garażu, pozwoli ci skupić się tylko i wyłącznie na sobie. Trening domowy może świetnie przełamać twoją codzienną rutynę, co korzystnie wpłynie na twój cały dzień. 

  1. Czujesz się bardziej komfortowo

Profesjonaliści fitnessu sprawiają, że większość ruchów wygląda na łatwe do powtórzenia i bez wysiłku. Jednak, twoje starania by idealnie wykonać burpee lub inne ćwiczenia, mogą początkowo nadwyrężyć twoją samoocenę i pewność siebie. Zwłaszcza po długiej przerwie w ćwiczeniach. Nie jest to coś, czego każdy chce doświadczać, szczególnie przed nieznajomymi.

Jednak, kiedy ćwiczysz w domu, możesz spróbować ruchów, o których marzysz, a nie musisz ich prezentować przed innymi publicznie. Pozytywne wrażenia z ćwiczeń są niezwykle ważne, szczególnie dla początkujących. Bądźmy szczerzy, dla wielu osób sala gimnastyczna może być niesamowicie przerażającym miejscem. Łatwiej jest cieszyć się treningami w domu bez obaw o to, kto na ciebie patrzy lub bez odwracających uwagę pomruków. Nawet najbardziej wyćwiczona osoba doceni trochę czasu tylko dla siebie. 

  1. Zmniejszasz kontakt z zarazkami

Czy kiedykolwiek czekałeś, żeby wskoczyć na maszynę, a potem osoba, która jej używała, nie wytarła kałuży potu, którą zostawiła? Fuj, prawda? Zarazki są wokół nas, ale w salach gimnastycznych, gdzie pot leci ciurkiem, bardzo prawdopodobne jest, że wejdziesz w kontakt z płynem ciała obcego człowieka. Unikniesz tego wszystkiego z treningiem domowym, z swoimi zarazkami, które już znasz.

Warunki domowe nie zawsze pozwolą ci się spocić równie efektywnie co na siłowni. Lecz masz możliwość wyboru ławki treningowej, stojaków na sztangę lub krótszych gryfów, z talerzami, by przeprowadzić równie udany trening siłowy w domu.    

  1. Możesz zaoszczędzić tonę pieniędzy

Oczywiście, niektóre członkostwa w klubach fitness są tanie, ale nie jest to regułą. Wykorzystaj te pieniądze, aby kupić sobie jak najlepsze materiały treningowe, przyrządy lub subskrypcję usługi treningu w sieci. Nie musisz wydawać nieskończonej ilości pieniędzy na wstęp do siłowni, kiedy możesz inwestować w produkty z technologią coachingu. Istnieją aplikacje fitness niemal do wszystkiego - od jogi i pilates po trening siłowy i boks. Plus, większość oferuje kilka treningów, które różnią się czasem i poziomami. Oznacza to, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Ponadto, większość domowego sprzętu cardio, jak: bieżnie, orbitreki, rowerki treningowe, posiada nawet kilkanaście wbudowanych programów treningowych, a służyć ci mogę przez długie lata, bez dodatkowych opłat. Sporo z nich połączy się z twoją komórką automatycznie i pomoże śledzić twoje postępy. 

  1. Możesz ubrać się w co tylko chcesz

Czy masz wspaniały strój sportowy, w który chciałeś się ubrać, ale nie jesteś gotowy na pokaz mody na siłowni? Nadszedł czas, aby bez obaw ubrać go w domu. Jeden z głównych powodów, dla których ludzie lubią ćwiczyć w domu, to fakt, że możesz nosić wszystko, co chcesz, a nawet ćwiczyć w bieliźnie. „Niech żyje wolność! Wolność i swoboda …!”

 

To prawda, że ćwiczenia w warunkach domowych, nie dla wszystkich są idealnym rozwiązaniem. Lecz dla niektórych, treningi w domu mogą podwoić czas z rodziną. Praca przy dzieciach, a nawet przebywanie obok nich, daje im korzyść z przebywania z tobą. Poza tym, modelujesz zdrowe nawyki swoich najbliższych.

 

Powodzenia!