Bieganie? Czy to ma sens?

Tylko dwie godziny biegania tygodniowo wydłuży Twoje życie o kilka lat!
Najnowsze badania dostarczają dość przekonujących dowodów, że bieganie zasługuje na miejsce w cotygodniowym programie ćwiczeń. Zastanawiasz się, dlaczego? Świat nauki stoi przed Tobą otworem. Poznaj zaskakujące wyniki współczesnych specjalistów.
Dla zdrowia, dla serca, dla ducha – wyjdź z domu i zacznij biegać!
Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z faktu, że bieganie jest dobre – zarówno dla ciała jak i dla duszy. To niesamowita forma ćwiczeń sercowo-naczyniowych (pamiętaj, American Heart Association sugeruje, że powinniśmy wykonywać 150 min o umiarkowanej intensywności lub 70 intensywnych minut biegu w tygodniu), a nadrzędność tej formy ruchu nad innymi jest prawdziwa. Poza tym, od pewnego czasu wiadomo, że bieganie może pomóc przedłużyć życie. Naukowcy chcieli jednak dokładnie zbadać, o ile dłużej żyją biegacze i ile muszą biegać, aby uzyskać korzyści związane z długowiecznością, a także jak biegać w połączeniu z innymi formami ćwiczeń.
Kanapowcy do boju! Bieżnia bądź ścieżka w parku – wybór należy do Was!
W przeglądzie opublikowanym niedawno w Progress in Cardiovascular Disease autorzy przyjrzeli się bliżej danym oszacowanym wiele lat wcześniej. Specjaliści skupili się na zasadniczej kwestii: jak uzyskać więcej informacji o tym, jak bieg wpływa na długość życia? Wyniki są zaskakujące. Wygląda na to, że biegacze żyją średnio o 3,2 roku dłużej niż „kanapowcy”. Co więcej, ludzie wcale nie muszą biegać przez szalenie długi czas, aby uzyskać te wyjątkowe korzyści – to jest, nie muszą być zawodowcami.
Wyniki, które zmieniły sposób postrzegania aktywności fizycznej
Ogólnie rzecz biorąc, osoby biorące udział w badaniu, wprowadziły 2 godziny biegów tygodniowo. Dla większości biegaczy te 120 minut aktywności fizycznej są równe blisko 20 kilometrom tygodniowo. Bez wątpienia jest to wykonalne, jeśli jesteśmy zdeterminowani i nie boimy się odrobiny potu. Naukowcy posunęli się nawet o krok dalej, używając datowania, aby powiedzieć, że za każdą godzinę biegu, którą wykonujemy, dostajemy 7 dodatkowych godzin życia. To naprawdę świetna zachęta do wskoczenia na bieżnię.
Intensywność kluczem do długowieczności
Warto nadmienić, że inne formy ćwiczeń np. jazda na rowerze i spacery również wydłużają naszą żywotność. Nie ukrywajmy jednak, że bieganie daje największe korzyści na tym polu. Dlaczego? Szczególne znaczenie ma tu intensywność krążenia krwi. Stąd też, jeśli naprawdę nienawidzisz biegania, upewnij się, że wykonujesz swój trening z podobną intensywnością.
Nie bądź leń – zacznij swój dzień od biegu. Dość biadoleń!
Nadal nie masz zamiaru ruszyć się, aby wziąć udziału w maratonie, na który nie tak dawno patrzyłeś w TV? Niech powyższy tekst będzie dla Ciebie niczym kopnięcie w tyłek (na które czekałeś ;-). A jeśli życie dłużej nie jest wystarczającą motywacją, aby chwycić trampki, wybrać sobie u nas bieżnię lub po prostu ruszyć w drogę, zasugeruj się tymi inspirującymi biegaczami na Instagramie lub FB.
Powodzenia!