Sport zimą - Nordic Walking, alternatywa dla zimowej bezczynności 0
Sport zimą - Nordic Walking, alternatywa dla zimowej bezczynności

Alternatywa dla zimowej bezczynności

Aktywność fizyczna przy ujemnych temperaturach trochę Cię przeraża? Nie wiesz, jak wpleść w codzienną rutynę nieco wysiłku, zwłaszcza gdy za oknem prószy śnieg? A może wręcz przeciwnie – marzysz o światowej sławie, jak kojarzony z zimowym szaleństwem Adam Małysz? Pamiętaj, cel uświęca środki. Niezależnie od tego, czy chcesz być powszechnie znany i kochany, zrzucić nadprogramowe kilogramy, podnieść odporność czy też zwiększyć wytrzymałość, zimowa bezczynność na pewno Ci w tym nie pomoże. Odrzuć wykręty, chwyć za kije i… podbijaj świat.

 

Norweski spacer nie tylko dla kobiet

Z niewiadomych przyczyn Nordic Walking uważany jest za sport dedykowany przede wszystkim przedstawicielkom płci pięknej. Wielu panów jest zdania, że codzienne spacery z kijkami w dłoni ujmują im męskości. Większość z nich zapomina, że niemal wszyscy „zimowi sportowcy”, w szczególności narciarze biegowi, wykorzystują Nordic Walking jako alternatywę dla klasycznych treningów na śniegu.

Nordic Walking to w pełni uniwersalny sport, idealny dla każdego – kobiet, mężczyzn oraz dzieci, i to niezależnie od wieku. To praktyczna aktywność fizyczna, która sprawdzi się zarówno w przypadku seniorów, osób borykających się z nadwagą, a także jednostek cierpiących na mniejsze bądź większe dolegliwości zdrowotne.

Zalety Nordic Walking

Nordic Walking, jak każdy sport, posiada szereg zalet:

  • Sprzyja kształtowaniu poprawnej postawy;
  • Wzmacnia mięśnie całego ciała;
  • Wpływa na rozwój oraz wzmocnienie wytrzymałości ramion;
  • Przyspiesza redukcję tkanki tłuszczowej.

Najważniejsze jednak, że Nordic Walking nie obciąża stawów.

Akcesoria do Nordic Walking pilnie poszukiwane!

Rekomendowany przez nas Nordic Walking ma również swoje wady. Aktywność ta wymusza na nas zakup odpowiedniego osprzętu. Niestety, nie da się trenować „spaceru norweskiego” bez stosownych, stosunkowo wysokojakościowych akcesoriów. Poza starannie dobraną odzieżą – niewłaściwa może „odbić się” na nas przeziębieniem czy nawet poważniejszą chorobą – najważniejsze są kijki.

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów kijków do Nordic Walking. Osprzęt ten można podzielić ze względu na długość oraz materiał wykonania. Rozwiązania o stałej długości charakteryzują się wyższą jakością, aniżeli kijki teleskopowe – o regulowanej długości. Mimo że nie można ich złożyć, bez wątpienia posłużą nam przez znacznie dłuższy czas. Modele teleskopowe są o tyle wygodne, że możemy je złożyć w chwili transportu. Dodatkowo, mogą korzystać z nich wszyscy członkowie rodziny.

Jeśli chodzi o materiał wykonania, kije aluminiowe cechują się znacznie większą popularnością niż kije z włókna węglowego. Pierwsze są tanie i lekkie. Niestety, podczas użytkowania przenoszą wibracje, które dla wielu powodują za duży dyskomfort. Modele z włókna węglowego również są lekkie, aczkolwiek znacznie droższe. Z racji tego, że nie przenoszą tak wielu drgań, chodzenie z nimi to „czysta przyjemność”. Jak pogodzić cenę z jakością? Kluczem do sukcesu mogą okazać się kijki z kompozytowym trzonem – stosunkowo niedrogie, warunkujące wygodę treningu.

Na koniec…

Pamiętajmy, że odzież sportowa i kije to nie koniec niezbędnych do spaceru norweskiego akcesoriów. Równie ważne są: odpowiednie obuwie, buciki do Nordic Walkingu (gumowe nakładki na kijki), a także pulsometr. Ten ostatni przyda się do kontrolowania naszego samopoczucia

Powodzenia!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl